Tiki-taka de poveste. Barcelona umileste Real Madrid cu 5-0

by November 30, 2010 2 comments

Pep Guardiola i-a dat o lectie de fotbal arogantului Mourinho. In fata a 100.000 de spectatori prezenti pe Camp Nou, Barcelona a zdrobit pe Real Madrid cu un neverosimil 5-0. Chiar daca nu a inscris, Messi a fost magnific. A recuperat mingi la centrul terenului, a driblat tot ce i-a iesit in cale si a dat trei pase de gol, in timp ce Cristiano Ronaldo a fost sters. Real Madrid a alergat tot meciul dupa minge, facand practic un util antrenament fizic.

Intreaga planeta a fost cu ochii pe “El Clasico”, considerat cel mai mare derby din lume. Mourinho, maestrul “jocului mintii”, a privit neputincios cum echipa sa a fost desfacuta in bucati de tiki-taka catalanilor.

Meciul a inceput cu dominarea evidenta a Barcelonei, care a atacat din primul minut, pe fondul unei incredibile posesii a mingii.

In minutul 6, Messi trimite un sut la coltul lung si loveste bara transversala. Peste numai patru minute, Iniesta centreaza in careu, de unde  Xavi Hernandez preia si inscrie in poarta lui Cassilas.

Iuresul Barcelonei continua si in minutul 18 David Villa patrunde pe stanga si trimite mingea exact in fata portii de unde Pedro indeplineste o simpla formalitate.

Este 2 la 0 si nervii madrilenilor incep sa cedeze. In minutul 31, mingea este in afara, in apropierea bancilor tehnice. Guardiola ia balonul in mana, moment in care este bruscat de Cristiano Ronaldo. Se formeza un meleu si arbitru reuseste cu greu sa-i potoleasca pe jucatori. Din acest moment, spectatorii il huiduie incontinuu pe jucatorul Realului. Singura lui contributie au fost doua lovituri libere, batute cu putin pe langa poarta, in rest a fost inexistent.

Simtind ca echipa sa nu face fata, Mourinho muta primul si la inceputul reprizei secunde si il inlocuineste pe Ozil cu Lassana Diarra.

Schimbarea nu schimba datele pe teren si in minutul 55 Messi dribleaza in fata careului si ii trimite o pasa perfecta lui David Villa care duce scorul la 3-0. In minutul 58, acelasi Messi il serveste din nou pe Villa care inscrie dubla.

Barcelona nu se multumeste cu atat. Noul intrat Bojan Krkic are doua ocazii mari, iar in final Jeffren inscrie golul cinci, care umileste Realul. Pe final, nervii cedeaza si Sergio Ramos este eliminat pentru un fault la Puyol.