Crin Antonescu, de acord cu Traian Basescu: O solutie ar fi o ordonanta de urgenta

Crin Antonescu, de acord cu Traian Basescu: O solutie ar fi o ordonanta de urgenta

by September 5, 2013 0 comments

Crin-Antonescu[1]Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, joi, la Cluj-Napoca, referindu-se la problema câinilor fără stăpân, că “este mai logic” ceea ce a propus Traian Băsescu, respectiv adoptarea unei OUG, apreciind că astfel “măcar o luăm pe o cale”, în opinia sa referendumul propus de Oprescu fiind inutil. Antonescu a susţinut, într-o conferinţă de presă, că, în ordinea priorităţilor bugetare, rezolvarea problemei câinilor de pe străzi trebuia să fie primul obiectiv al autorităţilor locale, înaintea curăţeniei sau a plantării florilor.

“Ce vom vota noi nu are nicio legătură cu debandada câinilor vagabonzi în stradă”, a susţinut liderul PNL, referindu-se la propunerea făcută de către primarul Capitalei, Sorin Oprescu, privind organizarea unui referendum.
Antonescu a mai spus că pentru el este dificil să se gândescă cum va fi formulată întrebarea pentru un eventual referendum.

Liderul PNL a spus că, dacă întrebarea va fi “Doriţi să mai fiţi muşcaţi de câini?”, cu siguranţă bucureştenii vor răspunde că nu doresc. De asemenea, dacă întrebarea ar fi “Doriţi să omorâm toţi câinii?”, cu siguranţă sunt mulţi locuitori ai Capitalei care nu doresc acest lucru, a adăugat Antonescu.

El a spus că nu vede rostul referendumuluim, reprezentând, în opinia sa, doar “o întârziere şi o cheltuială degeaba”.

“E mai logic ce a propus Traian Băsescu (…) Măcar o luăm pe o cale”, a mai declarat Crin Antonescu.

Facebook Comments Box

No Comments so far

Jump into a conversation

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Your data will be safe!Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.