Ministerul Finanțelor a anunțat lansarea unei noi ediții a Programului Tezaur începând de luni, 10 martie 2025. Noutatea acestei ediții constă în posibilitatea achiziționării titlurilor de stat și prin platforma Ghișeul.ro.
Investitorii pot opta pentru titluri de stat cu maturități de un an, trei ani sau cinci ani, oferind dobânzi anuale de 6,8%, 7,5% și, respectiv, 7,8%. Valoarea nominală a unui titlu este de un leu, iar acestea sunt emise în formă dematerializată.
Pentru a achiziționa titluri de stat prin Ghișeul.ro, investitorii trebuie să îndeplinească următoarele condiții:
-
Să aibă vârsta de peste 18 ani la data subscrierii;
-
Să dețină o carte de identitate valabilă în România;
-
Să aibă un cont activ pe platforma Ghișeul.ro;
-
Să posede un card de debit emis în România sau în țările agreate pentru Programul Tezaur.
Perioadele de subscriere sunt următoarele:
-
10 martie – 2 aprilie 2025: prin platforma Ghișeul.ro;
-
10 martie – 3 aprilie 2025: online, pentru persoanele fizice înregistrate în Spațiul Privat Virtual (SPV) al ANAF, pentru titlurile lansate prin unitățile Trezoreriei Statului;
-
10 martie – 4 aprilie 2025: la sediile unităților Trezoreriei Statului;
-
10 martie – 3 aprilie 2025: în mediul urban, prin subunitățile poștale ale Companiei Naționale ‘Poșta Română’ (CNPR);
-
10 martie – 2 aprilie 2025: în mediul rural, prin subunitățile poștale ale CNPR.
Veniturile obținute din investițiile în titluri de stat sunt neimpozabile, iar dobânda anuală se plătește conform datelor specificate în prospectul de emisiune. Titlurile de stat Tezaur sunt transferabile și pot fi răscumpărate anticipat. Investitorii au posibilitatea de a efectua una sau mai multe subscrieri în cadrul aceleiași emisiuni, cu un plafon minim de 1.000 lei per subscriere și un maxim de 200.000 lei per cod de emisiune, respectând limitele de plată cu cardul.
No Comments so far
Jump into a conversationNo Comments Yet!
You can be the one to start a conversation.