Fostul ministru al Agriculturii, Decebal Traian Remes, eliberat din puscarie

Fostul ministru al Agriculturii, Decebal Traian Remes, eliberat din puscarie

by February 11, 2014 1 comment

remes-muresan[1]Fostul ministru al Agriculturii Decebal Traian Remes va fi eliberat, astăzi, după un an de închisoare. Tribunalul Maramureş i-a admis cererea de eliberare. Remes a stat în închisoare doar un an, el fiind  condamnat la trei ani de închisoare în DOSARUL “CALTABOŞUL”, fiind acuzat de fapte de corupţie. Procurorii anticorupţie i-au trimis în judecată, în iunie 2008, pe foştii miniştri ai Agriculturii Decebal Traian Remes si Ioan Muresan– primul, pentru trafic de influenţă, iar cel de-al doilea, pentru complicitate la cumpărare de influenţă, în formă continuată.

Totodată, procurorii l-au trimis în instanţă şi pe omul de afaceri Gheorghe Ciorbă, în sarcina căruia a fost reţinută infracţiunea de cumpărare de influenţă, în formă continuată.

Ancheta a pornit de la 21 de convorbiri telefonice interceptate de DNA Alba. Protagonişti erau afaceristul Gheorghe Ciorbă şi fostul ministru al Agriculturii Ioan Avram Mureşan. Ciorbă era interesat să câştige licitaţia pentru două contracte în valoare de 35 de miliarde de lei. Interceptările telefonice dintre Mureşan şi Ciorbă i-au condus pe anchetatori la Decebal Traian Remes, pe atunci ministru al Agriculturii.

 

Facebook Comments Box

1 Comment so far

Jump into a conversation
  1. unuL din ardeal
    #1 unuL din ardeal 12 February, 2014, 16:30

    ca să faci un an de puşcărie pentru că ţi s-a dus la domiciliu tău couşţălău (gustare), în lipsa ta de la domiciliu, a duce couştălău este un obicei din strămoşi în ardeal, când tai porcul duci couştălău la apropiaţi tăi. Poate nu a fost tăiat porcul care trebuia, ,,porcul care ne terorizează de ani de zile\”.

    Reply this comment

<